25 Temmuz 2012 Çarşamba


Türkiye gelişen bir ülke. Modern toplumların geçirdikleri aşamaları biz de geçiriyoruz.
Sanayileşen, modernleşen toplumlarda ortaya çıkan problemler birbirine benziyor. Sorunlar, din, ülke, kültür tanımıyor. Üretim tarzı değiştikçe kültürel kodlar değişiyor, kültürel kodlar değiştikçe yaşam biçimleri değişiyor, yeni yaşam biçimleri kendini dayatıyor.
Bu dayatmadan en çok etkilenenler de kuşkusuz geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız.
Modern oyuncaklar, modern oyunları dayatıyor. Çocukların yapmadığı oyuncaklar, hazır üretildiği, şiddet içerdiği ve çocuğun düşüncesi ile onları anlama durumu olmadığı için, çocuk zamanla oynadığı oyuncağın oyuncağı haline geliyor, insani yaratıcılığını yitiriyor, şiddete meyilli hale geliyor.

Şimdi çocuklar oyuncaklarına ve oyunlara yabancılaşmış durumda. Oyuncağını kendisi yapmadığı, yapmadığı bir oyuncakla bir oyun yaratmadığı için çocukla oyuncağı arasında duygusal bir bağ oluşamıyor. Oyuncak çok ve hızla tüketilecek bir nesne oluyor. Hele ki jetonlu oyuncaklarda durum daha da vahim bir hal alıyor.
Bu durum yalnızca yurdumuzda değil sanayi devriminden beri tüm Dünya’da yaşanıyor.
Başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm Dünya bu hızlı kayboluşa çözümü çocuk müzeleri oluşturmakta buluyor. Bu nedenledir ki dünyada çocuk müzeleri devlet politikalarıyla destekleniyor.
Çocuk müzeleri ve O  o     
       
müzecilik; ülkemizde, adeta içinde teşhir edilen eserlerin topluma karşı korunması gibi algılanıyor.  Oysa modern müzecilik anlayışında, müzeler; insanlığın ortak değerlerinin teşhir edildiği ve tanıtıldığı, insanların beğenisine, kültürüne, eğitimine katkıda bulunulacak bir çalışma alanına, laboratuvarına dönüştürülüyor.
Gelişmiş Ülkeler çocuk müzesi sayılarını hızla arttırmaya çalışıyor. Çocuk müzeleriyle, çocuklarımızı ve değerlerimizi, aslında sağlıklı ve güçlü geleceğimizi kazandırma projesinin Türkiye de ilk, tek ve dev adımını FREE KİDZZ Çocuk Müzesiyle atmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Çocuğun kendi oyuncağını ve oyununu üretmesinin pozitif toplumsal yansıması çocuk müzelerinin gelişmesi ve çoğalmasıyla mümkün.

Çocuk müzelerinde ki en önemli durum: Çocuğun kendi zekasını kullanarak, öğretmenlerinden, ailesinden ve arkadaşlarından yardım alarak kendi oyununu oyuncağını üretiyor olması. Bu onun yaratıcılık gücünü kamçılıyor, yaratıcı gücün


harekete geçtiği oyunlar, zihinsel gelişimlerini pozitif anlamda destekliyor
Geleneksel toplumda oyunlar uzun sürelidir.

Binlerce yıl aynı oyun oynanır, farklı ya da benzer araçlarla. Bu bir geleneğin devamı açısından son derece önemlidir.

Çocuk Müzeleri; çocuk kültürünü koruma, yayma ve yeniden üretmeye çabalıyor.
Çocuk Müzelerinde tüm bunlara ek olarak, yurttaşlık bilinci de veriliyor, otobüse nasıl bineceğinden tutun, bankalardaki işlemlerden, postanelerdeki duruma, hatta kamuya açık alanda nasıl konuşacağına, bir başkasına göstereceği saygıdan, haklarını öğrenmesine ve savunmasına, ailenin olmadığı ortamda kazanılması zor olan manevi değerlerin edindirilmesine kadar pek çok hedef amaçlanıyor. Çocuklukta toplum ve birey bilinci veriliyor, bilinçli bir nesil yetiştirilmesi hedefleniyor.
Bu çaba ve hedefte ülkemizde başı çeken, FREE KİDZZ Çocuk Müzesi’nin temel prensibi, çocuğa hizmet etmektir. Çocuklar FREE KİDZZ’ de oyun ve oyun ünitelerinin efendileri olurlar. Çocuklar FREE KİDZZ’ de   "-şuraya dokunma, buraya karışma" sözünü duymazlar. Çocuklar FREE KİDZZ’ de kendilerini çok önemli hissederek psikolojik gerginliklerinden uzaklaşırlar.
Aletin insan, oyuncağın çocuk üzerindeki psikolojik egemenliğini Free Kidzz ’de neredeyse ortadan kaldırıyoruz. FREE KİDZZ Çocuk Müzesinde, çocuğun gelişimi çocuğun egemenliğine bağlanır
 .
 Free Kidzz Çocuk Müzesi,   bir toplumsal tedavi projesidir. Sorun sadece çocukların değil, toplumun genel sorudur. Geleceğimize ilişkin bir projeksiyondur.
Farkımız; önce Avrupa sonra Amerika sonra belki ülkemize gelecek bir projeyi, grubumuz önderliğinde, FREE KİDZZ Çocuk Müzesi adıyla Türkiye’ye kazandırmak, böylelikle Dünya’da Çocuk Müzesine sahip 23 ülkeden biri oluyoruz.
free kidzz ! eĞLENİRKEN ÖĞRENEN ÇOCUKLARIN DÜNYASI…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder